Dārgākās PSRS laika pastmarkas

2020-02-21 17:56:39
Birkas: tulkojums, pastmarkas, psrs

Lapa: Sākums


Sākot no 1857. gada, visi pasta sūtījumi Krievijā tiek marķēti ar īpašām zīmēm, kurās ir valsts ģērboņa attēls. Vairākas desmitgades šīs markas tika drukātas pēc vienota standarta, praktiski bez izmaiņām. Bet, kopš 1920. gada, līdz ar PSRS izveidošanos, bija kļuvis par ieradumu izdot jaunas markas noteiktiem politiskiem vai sabiedriskiem notikumiem. Dārgākās no tām mūsu laikā ir ieguvušas kolekcionējama materiāla statusu. 

Pat to vienkāršākās fotogrāfijas kļuva par filatēlistu izpētes objektiem, un oriģinālu cenas dažreiz sasniedz simtiem tūkstošus dolāru.

 


Padomju Savienības dārgākās pastmarkas 

Pastmarku, kā arī daudzu citu senlietu cenas veidojas uzreiz no vairākiem faktoriem: 

  • raritāte
  • eksemplāra retums
  • ierobežota tirāža

Papildus šīm īpašībām pastmarkas vērtību nosaka arī tas, kas uz tās ir attēlots un kāda tam ir vēsturiskā vai muzejiskā vērtība.
 

“91 gads kopš Ļeņina dzimšanas”, 52 000 rubļu. 

Nav tas dārgākais kolekcijas markas piemērs. Tā kā šādi piemēri par godu Ļeņina dzimšanas dienai tika izdoti katru gadu un pietiekami lielos apjomos, tas kolekcionāru aprindās tos padarīja ne īpaši vērtīgus. Šodien kolekcionāram būs jāmaksā ap 800 USD, lai iegūtu šādu pastmarku.

Marka par godu Ļeņina dzimšanas dienai ar neparastu zobiņu perforāciju.

 

“Esi varonis!”, 65 000–130 000 rubļu. 

Viena no daudzajām pastmarkām, kuras tika izdotas par godu Otrajam pasaules karam. Šī marka kļuva populāra filatēlistu vidū ar savu vēsturisko vērtību. Tirāža tika izdrukāta, bet to vēl nepaspēja  izlaist, kad 1941. gada 12. augustā vācu lidmašīnas uzbruka galvaspilsētai. Tajā dienā tika nejauši iznīcināti gandrīz visi šīs tirāžas materiāli. Savukārt, atlikušie pāris priekšmeti ir kļuvuši par raritātēm, un šodienas kolekcionāri tos novērtē no USD 1000 un uz augšu.

Eksemplāru skaits ir vien pāris vienības.

 

"Roka ar zobenu pārcērt važas", 815 000 rubļu. 

Pasta simbols ar neparastu nosaukumu "Roka ar zobenu pārcērt važas" tika izdots brūnā un zilā krāsā. Attēla prototips bija slavenā mākslinieka Riharda Zariņa gravīra. Pastmarka ir ievērojama ar savu retumu un attēla skaistumu, kā arī ar neparasto nosaukumu, tāpēc kolekcionāri to novērtē ar gana iespaidīgu summu.

Pirmā Krievijas PFSR pastmarka

 

"Gaišzilā vingrotāja", 900 000 rubļu. 

Šai markai ir savs stāsts. To izveidoja un tiražēja par godu padomju cirka 40. gadadienai. Tomēr, pēc valdības preses izdevumiem, sākās debates par to, kādam tad īsti datumam būtu jāsakrīt ar cirka nodibināšanu iekš PSRS. Nepanākot vienošanos, tika nolemts marku nelaist apgrozībā. Tomēr, 1979. gadā, tā tika pārpublicēta, bet jau par godu citai jubilejai - pašmāju cirka 60. gadadienai. Pirmā markas versija tika pārdota par USD 13 800 lielākajā Cherrystone tirdzniecības pasākumā.
 

Gaišzilā vingrotāja - marka, kuras pirmā versija tā arī nenonāca apgrozībā

 

"Polārblāzmas pētījums", 945 000 rubļu. 

Pasta zīme "Polārblāzmas pētījums" tika veltīta majestātiskajam starptautiskajam notikumam - "Ģeofiziskais gads", kurš ilga no 01.07.1957 - 31.12.1958. Daudzas valstis, kuras piedalījās šajā vispasaules zinātniskajā pētījumā, ir izveidojušas valsts pastmarkas, kas tika veltītas šādam notikumam. Arī PSRS nolēma atdot cieņu tradīcijai, izdodot savas pasta zīmes. Divi "Polārblāzmas pētījuma" eksemplāri mūsu laikā bija izsolē par 14 500 USD.
 

Šāda marka maksāja 40 kapeikas

 

"Vēsturiskajai Poltavas uzvarai 250. gadi", 650 tūkstoši - 1,3 miljoni rubļu. 

Pastmarka, kura nekad netika izdota, attēlo Krievijas cara Pētera I uzvaru pār zviedriem. Zviedrijas feldmaršals un viņa pieveiktā armija ar salocītiem karogiem stāv sava karaļa, kurš sēž uz zirga, priekšā. Šis retais eksemplārs par godu uzvaras 250. gadadienai netika izlaists tāpēc, ka līdz tirāžas uzsākšanai PSRS un savulaik sakautās valsts attiecības bija diplomātiskas. Tāpēc viņi nolēma iznīcināt gandrīz visu pastmarku partiju. Veseli palika tikai 40 eksemplāri, katrs no tiem, pēc dažādām aplēsēm, maksā no 10 līdz 20 tūkstošiem dolāru. Precīzi noteikt cenu ir grūti, jo katrs īpašnieks to iegādājās par atšķirīgu summu.

Precīzi noteikt cenu ir grūti, jo katrs īpašnieks to iegādājās par atšķirīgu summu

 

"Trīs pērles", 650 tūkstoši - 1,3 miljoni rubļu. 

1908. gada 17. tirāžas marka, kura izveidota, lai aizstātu novecojušās kopijas, kas tika izmantotas kopš 1889. gada. Tās savu vārdu ieguva tikai pateicoties trim apļiem, ko sauc par pērlēm. Jāatzīmē, ka uz vecā parauga markām vienmēr bija 4 pērlītes. Papildus raksturīgajiem baltajiem apļiem uz markas ir attēlots arī Cariskās Krievijas ģerbonis.

Mūslaikos sastopamo marku ierobežotais daudzums ietekmē cenu.

Šī marka tiek vērtēte par 10-20 000 USD gabalā.

 

"Ļimonka", 650 tūkstoši - 1,3 miljoni rubļu. 

Tagad, neizmantotā veidā, eksistē tikai aptuveni 100 pastmarkas "Ļimonka". Šī pastmarka attiecas uz sākotnējo tirāžu 1925. gadā, kas tika iespiesta ierobežotā skaitā, jo ražošanas laikā mašīnai gadījās kļūme. Tāpēc ,kopējais "Limonka" apgrozījums palika nenozīmīgs. Marka ieguva savu nosaukumu dēļ spilgti dzeltenās krāsas. Šodien filatēlisti ir gatavi maksāt no USD 10 līdz USD 20 tūkstošiem par vienu "Ļimonka" eksemplāru.
 

 

“Miera un draudzības reiss", 1,9 miljoni rubļu. 

Vēl viena marka, kuru, pateicoties politiskajiem satricinājumiem, tā arī nebija lemts plaši izmantot. Šis eksemplārs tika iespiests par godu Ņikitas Hruščova plānotajam diplomātiskajam "ceļojumam" uz Skandināvijas valstīm. Šajā vizītē viņam bija paredzēts arī Zviedrijas apmeklējums, un tieši tāpēc iepriekš pieminētā marka “Poltavas vēsturiskās uzvaras 250 gadi” netika laista apgrozībā. Tika izdrukāta arī marku “Miera un draudzības reiss" tirāža, bet arī tā netika izlaista apgrozībā. Atvērtie avoti norāda, ka tas noticis politisku iemeslu dēļ. Pastāv pieņēmums, ka tas ir saistīts ar faktu, ka Ņikita Hruščovs gandrīz tūlīt pēc ceļojuma aizgāja pensijā. Nav zināms, kādā veidā, bet, pēc kāda laika šī pastmarka parādījās privātās kolekcijās.

Cik daudz no tām ir apgrozībā - nav zināms, bet, viens no paraugiem 2008. gadā tika pārdots par $28 750.

 

"Aizkarpatu Ukraina", 1,94 miljoni rubļu. 

Marka, kura, tāpat kā daudzas tās priekšgājējas, ir veltīta nozīmīgai vēsturiskai epizodei: Aizkarpatu un Padomju Ukrainas savienības 20. gadadienai. Korespondence tika publicēta PSRS 1965. gadā, bet brīvā apgrozībā tā netika saņemta.
 

Vienīgais (atrastais) paraugs tika pārdots Cherrystone izsolē par $29 900

 

“2. Starptautiskais polārais gads”, 2,4 miljoni rubļu. 

Marku nelielā daudzumā izlaida apgrozībā 1932. gadā, jo tā bija paredzēta vienīgi gaisa pasta satiksmei ierobežotā teritorijā. Pasta zīme tika izmantota pārvadāšanai no Arhangeļskas uz polāro loku un otrādi. Tika izmantoti nomināli 50 kapeikas un 1 rublis, bet puse no tirāžas tika izdota ar nenozīmīgu perforācijas brāķi. Nelielais defekts izraisīja augstu eksemplāra cenu.
 

37 375 USD - tieši tik “2. Starptautiskais polārais gads” maksāja izsolē 2008. gadā

 

"Aspido-zilais dirižablis", 2,6 miljoni rubļu. 

Šī marka tika izlaista par godu Padomju Savienības dirižabļu būvniecībai. Skice ir liels dirižablis, kas paceļas kosmosā virs visas planētas kā zīme, ka PSRS aizņēma lielu zemeslodes daļu. Sākumā visu partiju vajadzēja iespiest brūnā krāsā, bet, nezināmas kļūdas dēļ, 3000 markas tika izdotas aspido-zilā krāsā, dēļ kā tos tautā nosauca par “Aspidki”. Tikai 24 markas, kuras tika iespiesti perforācijā bez zobiņiem, šodien tiek vērtētas par 40 250 USD.
 

Ne visiem 3000 eksemplāriem ir liela vērtība

 

"Konsulārais piecdesmitnieks", 4,1 miljons rubļu. 

Šīs markas izlaišana bija paredzēta krievu un vācu biedrības "Derulyuft" organizācijai, kura nodarbojās ar gaisa pastu starp PSRS un Vāciju. "Piecdesmitnieks" tika izveidots kā sava veida pastmarkas, kas paredzētas maksas starptautiskās korespondences nosūtīšanai ar gaisa savienojumu Maskava-Kēnigsberga. Bet, "Piecdesmitnieks" tika izlaists bez tautas pasta komitejas piekrišanas un gandrīz tūlīt pēc izlaišanas tika izņemts no lietošanas un iznīcināts. 1922. gadā apgrozībā nonāca tikai 50–60 vienības ar nominālvērtību 50 kapeikas. Tikai viena no tām izdzīvoja līdz mūsdienām (citi oriģināli netika atrasti) un tika pārdota izsolē par 63 250 USD.

 

"Aviopasts ar resno piecinieku", 5,6 miljoni rubļu. 

Kā rāda prakse, visvērtīgākās markas (un ne tikai) ir tās, kuras no kopējās masas izceļas ar jebkādu kļūdu. Aviopasta markas tika izdotas 1923. gadā, ierobežotā tirāžā, ar nomināliem 1, 3, 5 un 10 rubļi. Visizcilākā sērijā izrādījās marka ar 5 rubļu nominālu, jo pirmā lapa partijā tika iespiesta ar nestandarta lielu piecinieku.

Pasaulē eksistē tikai 50 gabali ar šādu atšķirību, un katra no tām tiek vērtēta 86 250 USD vērtībā.

 

“Levaņevskis ar virsspiedumu”, 34,2 miljoni rubļu. 

Grandiozajam plānotajam lidojumam no Maskavas uz Sanfrancisko caur Ziemeļpolu par godu tika izdota pastmarka ar padomju pilota Levaņevska attēlu. Un, lai arī lidojums tika atcelts lidaparāta motora darbības traucējumu dēļ, markas uzreiz ieguva nepieredzētu vērtību 2 drukas kļūdu dēļ. Pirmā kļūda ir vārds San-Francisko ar mazo burtu “f”, un otrā ir kājām gaisā apgrieztais virsspiedums. Saskaņā ar dažiem datiem, pats iekšlietu tautas komisārs lika izdot vairākas marku lapas ar šādām kļūdām, jo ​​viņš pats bija filatēlists un saprata, cik vērtīgas tās būs nākotnē.

Viens no "Levaņeska ar virsspiedumu" markas paraugiem tika pārdots Ņujorkas izsolē par cenu adekvātu dzīvokļa cenai šajā pilsētā: 525 000 USD. 

 

“Tiflisas unika”, 45,6 miljoni rubļu. 

Vēl viena marka - vērtības rekordiste: ““Tiflisas unika”. Šis ir viens no pašiem pirmajiem pasta dokumentiem pasaulē, kas tika izdots 1857. gadā Tiflas pilsētā (mūsdienu Tbilisi). Oficiāli šī pasta zīme tiek uzskatīta par pirmo Krievijas marku. Šāda vēsturiskā vērtība un retums ļāva to 2008. gadā pārdot par 480 000 eiro, kas tajā laikā bija aptuveni 700 000 USD (45,6 miljoni rubļu) lielākajā filatēlistu izsolē “David Feldman”.

Zināms, ka pasaulē šī marka eksistē vien 3 eksemplāros.

 

"Vissavienības filatēlistu biedrības labākajam triecienniekam", 50,6 miljoni rubļu. 

Padomju Savienības dārgākā marka tika iespiesta 1932. gadā, un tā iznākšana bija paredzēta pirmajai izstādei, kura veltīta vietējā filatēlijas sasniegumiem. Profesionāļu aprindās viņai tika dots cits vārds. “Kartons” - tā viņi sauca visdārgāko padomju laika marku dēļ neparasti biezā papīra uz kura tā tika iespiesta. Līdz mūsdienām ir saglabājies tikai viens eksemplārs (citi piemēri nav atrasti), un tas tika prezentēts 2008. gada Cherrystone izsolē, kur tika pārdots par cenu 776 000 USD.

1932. gadā tika izlaisti vien 25 "labākā trieciennieka" eksemplāri 

© www.ostrovrusa.ru

Vēl pāris iepriekš publicēti raksti:




Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.