Kaktusu zvaigznājs

2023-01-19 16:59:14
Birkas: tulkojums, ziedi

Lapa: Sākums


Pastmarku kolekcionēšana par tēmu "Kaktusi" ir diezgan grūts uzdevums. Un šo augu audzēšana ir vēl grūtāka, taču šī ir ļoti interesanta nodarbe, kas vienmēr priecē ar krāšņu rezultātu. Filatēlists Aleksandrs Platonovs no Tjumeņas dalās pieredzē par kaktusu kolekcionēšanu un audzēšanu.

 


Mani mīļie meksikāņi

Kaktusi galvenokārt ir Amerikas un Meksikas bērni. Tie aug skarbajos Kanādas plato, sastopami Kolorādo klinšainajos kanjonos, Arizonas un Teksasas tuksnešos, Meksikas Sjerras grēdās, Centrālamerikas kalnu pakājē un Andu joslā Dienvidamerikā. Tos var redzēt arī Tuerra del Fuego mākoņainajos krastos.

Viņu sugu daudzveidība mulsina pat botāniķus. Pirmo reizi tās sistematizēt mēģināja zviedru zinātnieks Karls Linnejs. Viņš visus kaktusus apvienoja vienā kaktusu ģintī, kurā bija tikai 24 sugas.

Līdz šim pasaulē ir 124 ģintis un 1235 sugas, neskaitot pasugas un formas. Pirmais kaktuss, kas ieradās Eiropā 1535. gadā no Jaunās Spānijas, bija Opuntia.

Šis labi pazīstamais augs "kūku ar adatām" formā ir aizrāvis visu pasauli savas nepretenciozitātes dēļ. Taču opuntijai ir vienīgais trūkums – tā nekad nezied nebrīvē, tai ir vajadzīga telpa. Ir zināmi veseli opuncijas meži. No šī kaktusa augļiem gatavo pat ievārījumu.

Otro vietu pēc popularitātes ieņem Ehinopsis (Echinopsis) ģints kaktuss.


Šis, no Dienvidamerikas nākušais augs, ir ļoti nepretenciozs, tāpēc tas ir plaši izplatīts mājas puķkopībā. Bieži vien nepareizas kopšanas dēļ apaug ar bērniem.

Šo vēl var atdzīvināt ar atjaunošanu.

Ar pareizi organizētu ziemošanu šis ezītis jums pateiksies ar bagātīgu ziedēšanu. Bez laistīšanas ziemā un turēšanas aukstumā (līdz +100 C) un kādu vasaru, pusnaktī atklāsies šāds brīnums:


Birojos un lielajos iepirkšanās centros kā interjera apdari var atrast ehinoktusu (Echinocactus).


Šis ir vēl viens lodveida kaktuss, kas aug uz ASV un Meksikas robežas. Tas dzīvo līdz 500 gadiem, var būt 3 m diametrā un 2,5 m augstumā, sasniedzot apmēram tonnas svaru. Iedzīvotāji to izmanto, lai pagatavotu sukādes. Skujas, visbiežāk zeltaini dzeltenas, 3 cm garas. ASV šādu kaktusu sauc par "Zelta mucu". 

Šlumbergera kaktuss ir nosaukts franču kaktusu kolekcionāra Frederika Šlumbergera vārdā. Šis kaktuss ir tautā pazīstams kā Decembrists, Ziemsvētku kaktuss vai Zigokaktuss. Tas aug mitros mežos Brazīlijas dienvidaustrumos.

Zemāk ir pastmarkas ar kaktusu attēlu, kuras ar apskaužamu noturību nonāca pasta apritē un ir ļoti līdzīgi Šlumbergera kaktusam:

Bet šis ir pavisam cits kaktuss - Epiphyllum (Epiphillum). Nav grūti arī apjukt.

Meksika ir Astrophytum dzimtene, kas nozīmē "zvaigžņotie kaktusi". Vecākā ģints ietver tikai piecas sugas. Viņi aug atsevišķi, nedod bērnus, vairojas ar sēklām. Zied vasarā, dienas laikā. Bet tas atkal prasa sausu, vēsu ziemošanu. Šajā periodā notiek pumpuru dēšana.
Astrophytum myriostigma nav absolūti nekādu asumiņu. Virsmu klāj ļoti liels skaits plankumu, tāpēc to sauc par tūkstots raibumiem.

Kad tas izaugs, tas iegūs bīskapa mitras formu.

Astrophytum senile (Astrophytum senile) ir tieši pretējs - tīri zaļa virsma, kas pārklāta ar adatām, kuras izskatās kā cieta stieple. Zied fantastiski!

Zemāk redzamajā fotoattēlā 2022. gada septembrī no šiem diviem astrofītu veidiem izveidots atvadu pusķis.

Vēl viens slavens meksikānis - Lophophora, iespējams, pati iekārojamākā no kaktusu audzētāju skatpunkta. Ļoti grūti audzēt, vēl grūtāk iegūt. Starp citu, Krievijā, kopš 2004. gada, šī kaktusa audzēšana ir aizliegta ar likumu un tā sula tiek pielīdzināta narkotiskām vielām.


Varbūt visizplatītākie kaktusi ir mammillaria. Tiem nav ribu, stublājs klāts ar papillām (mammilla).

Kaktusu audzētāji mīl mammillariju par to nepretenciozitāti, mazo izmēru, muguriņu dažādību un bagātīgo ziedēšanu.


Aleksandrs Platonovs, Tjumeņa

www.philately.ru
Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.