Latvijas Pasts izdod pastmarku par godu latviešu teātra pamatlicēja Ādolfa Alunāna 175.jubilejai

2023-10-04 10:35:25
Birkas: teātris, režisors, aktieri

Lapa: Latvijas Pasta jaunumi


Latvijas Pasts 2023.gada 6.oktobrī izdod pastmarku un aploksni, 175.jubilejā godinot Ādolfu Alunānu (1848–1912), latviešu teātra pamatlicēju, aktieri, dramaturgu, un režisoru. Jauno pastmarku sākotnēji varēs iegādāties lielāko pilsētu pasta nodaļās, kā arī Latvijas Pasta e-veikalā https://veikals.pasts.lv/. Pastmarkas pirmās dienas zīmogošana paredzēta 6.oktobrī Rīgas 10.pasta nodaļā Elizabetes ielā 41/43, Rīgā, no plkst.9 līdz 18.

 


Jaunā pastmarka izdota 25 000 eksemplāru tirāžā, savukārt aploksne – 500 eksemplāros. Pastmarkas nominālvērtība ir 1,97 eiro, kas atbilst vēstuļu korespondences apmaksai svara kategorijā no 21 līdz 100 gramu Latvijas teritorijā. 

Filatēlijas izdevumu dizaina autore ir māksliniece Lilija Dinere, kas pastmarkas un aploksnes vizuālajā noformējumā izmantojusi Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas Misiņa bibliotēkas materiālus.

Ā.Alunāns savas skatuves gaitas sācis kā aktieris vācu teātros ārpus Latvijas – Tērbatā, Rēvelē, Narvā un Sanktpēterburgā. 1869.gada jūlijā viņš pirmo reizi piedalās latviešu teātra izrādē Rīgā, iestudējot savu viencēlienu Pašu audzināts. Drīz pēc tam Ā.Alunāns ar Jelgavā paša izveidotu teātra trupu rīko ceļojošas viesizrādes visā Latvijā. Vēlāk kultūras vēsturē par latviešu teātra tēvu dēvētais Ā.Alunāns kļūst par pirmo Rīgas latviešu teātra vadītāju, ar 13 lugām iedibinot drāmas un komēdijas žanru nacionālajā literatūrā un iemantojot popularitāti kā aktieris – galvenokārt komiskās lomās. Ā.Alunāns izdevis arī savas kuplejas, humoristiski satīrisku dzejoļu krājumu, rakstījis feļetonus, stāstus, biogrāfiskus apcerējumus, kā arī vairāk nekā 20 gadus veidojis Zobgala kalendāru. Arī savus literāros darbus Ā. Alunāns galvenokārt rakstīja, rūpēdamies par to piemērotību konkrētā laikmeta skatuvei un ievijot tajos aktuālas tēmas.

© www.pasts.lv

Līdzīgie raksti:

 
Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.