Vecā, labā pastkastīte

2021-04-15 13:47:55
Birkas: tulkojums, interesanti, vēstules

Lapa: Sākums


Katrai lietai ir sava vēsture. Tāda ir arī pastkastītei. Tieši no tās vēstule sāk savu ceļu...
Atcerēsimies mūsu veco, labo pastakastīti un drusku aplūkosim tās vēsturi.

 


Pirmās pastkastītes parādījās 16. gadsimtā. Tās izskatījās kā slēptuves - zemē tika izrakta bedre, tajā ievietoja vēstuli un pārklāja ar akmeni. Tad pie Labās Cerības raga kāds nāca klajā ar ideju bedrīšu vietā izmantot caurumus klintīs.

Slavenais ceļotājs Ādams Alearius rakstīja:

Holandiešiem uz piestātnes ir īpašs akmens, kurā viņi ievieto vēstules, lai citi holandieši tiktu informēti par viņu klejojumiem, no kurienes un kurp viņi kuģoja, un kas ar viņiem notika.

Pēc kāda laika Florencē izdomāja sūdzību kastīti - tamburo. Principā to var saukt arī par pastkastītes priekšgājēju. Mūsdienu izteiksmē tur tika iemestas anonīmas vēstules.

Pēc tam tamburo izmantoja zināmais parīzietis Monsieur de Velaye. Viņš organizēja pilsētas pastu un pielāgoja sūdzibu kastītes arī parastiem sūtījumiem. Bet viņa bizness nebija ilgs.

Jūras kapteiņi arī mēģināja kaut kā savākt un pārsūtīt pastu. Katrā ostā viņi piekāra maisus vēstuļu savākšanai, kuri pēc tam tika nodotas pasta priekšniekam.

Apmēram pēc simts gadiem Austrijas pastnieki sāka pie jostas piestiprināt koka kastītes un staigāja pa mājām, vācot vēstules.

Vīnē, 1785. gadā, pastniekiem radās ideja pienaglot kasti pie sienas. Nedaudz vēlāk šo ideju pārņēma vācieši.

Tehnoloģiskais progress nestāvēja uz vietas, un 20. gadsimta sākumā briti izgudroja automātiskās pastkastītes. Tajās tika ielaista vēstule un monēta. Pēc tam, vajadzēja pavilkt sviru, atskanēja zvans, uz to atnāca kurjers un paņēma vēstules.

Starp citu, 2018. gada oktobrī tika svinēta slavenās angļu pastkastītes jaunā dizaina 50. gadadiena.

1968. gadā Deivids Mellors ieviesa jaunu pastkastīti ar pilnīgi atšķirīgu dizainu, pazīstamu kā F-type.

To izstrādāja pēc Lielbritānijas pasta dienesta pasūtījuma, kura izvēle krita tieši uz Melloru, vienu no pazīstamākajiem angļu dizaineriem.

Savukārt, Krievijā pirmās pastkastītes parādījās 1928. gadā, Maskavā. Tās bija piestiprināti pie tramvajiem. Pirms brauciena cilvēki kastēs iemeta vēstules, savukārt, pastiem blakus esošajās pieturās, pasta darbinieki savāca korespondenci.

Sarakstes konfidencialitāti saglabāt šādā situācijā bija grūti, kā arī vēstules tika pazaudētas diezgan bieži. Un 19. gadsimtā krievu sakarnieki izteica racionalizācijas priekšlikumu - mainīt kastītes. Tas ir, pastkastītei jābūt dubultai. Iekšējā atvilktne vienmēr ir noslēgta. Kad tā ir piepildīta, to nomaina uz citu un, veco, neatvērtā stāvoklī, nogādā pastā. Šī metode visiem šķita pārāk sarežģīta, un zviedru novatori nāca klajā ar ideju izbērt vēstules no kastītes īpašā maisā. Bet, tāpat vēstules dažreiz nemaz nenonāca līdz galam...

Mūsdienās pastkastītes ir kļuvušas elektroniskas. Vēstules praktiski netiek zaudētas, kā arī, pastkastītes tiek uzlauztas daudz retāk. Ātri, uzticami, ērti.

© www.philately.ru
Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.