Pirmais plašākais ieskats lokālās kolekcionēšanas vēsturē - "Palimpsests. Ieskats kolekcionārisma vēsturē Latvijā"

2020-08-20 16:11:22
Birkas: kolekcionāri, Latvija, grāmatas

Lapa: Sākums


Izdevniecība "Neputns" laidusi klajā Pētera Bankovska grāmatu "Palimpsests. Ieskats kolekcionārisma vēsturē Latvijā", kas ir pirmais plašākais ieskats lokālās kolekcionēšanas vēsturē.

 


"Palimpsests" ir Latvijā pirmais plašākais ieskats lokālās kolekcionēšanas vēsturē, specifikā, kontekstos, darbā akcentēti vairāki būtiski kolekcionēšanas aspekti, uzzinām par atsevišķām savulaik izcilākajām kolekcijām, par to saturu un likteni.

"Kolekcijas rodas un izzūd, kolekcionāri tāpat. Tomēr kolekcionēšana ir neatņemama sociālās dzīves parādība, jo īpaši eiropeisko kultūrnorišu lokā.

Pateicoties šai parādībai, tapuši daudzi jo daudzi pasaules muzeji, kā izcilākie, tā mazāk pazīstamie. Kolekcionārismam kā cilvēka iedabai piemītošam fenomenam pēdējā gadsimta laikā veltīts krietns skaits monogrāfiju un zinātnisku rakstu. Uz jautājumu, kāpēc cilvēki kolekcionē, mēģina atbildēt vēsturnieki, sociologi, muzejzinātnes speciālisti, psihologi, psihiatri un ekonomisti," raksta grāmatas autors Pēteris Bankovskis.

Grāmatas vienpadsmit nodaļās autors aplūko kolekcionārisma vēsturi, sākot no tā pirmsākumiem Latvijas teritorijā, izsekojot kolekcionārismam vācbaltiešu pilīs un muižās, Latvijas Republikā starpkaru periodā, pēckara trimdas sabiedrībā, Latvijas PSR, un visbeidzot mūsdienu Latvijā.

Grāmatai autors devis nosaukumu "Palimpsests" (atkārtoti izmantots pergaments).

"Rakstīt par kolekcionārismu nozīmē darināt palimpsestu. Kolekcijas, ja vien tās nenonāk muzejos (un pat tad), izzūd vai saplūst ar citiem krājumiem, iespaidi, ko laikabiedri guvuši no konkrētā priekšmetu kopuma konkrētā vidē, pagaist nebūtībā vai kā fosilijas kaut ko aptuvenu pauž avīžziņās, memuāros un citā literatūrā."

Par autoru

Pēteris Bankovskis (1952) savulaik absolvējis Latvijas Universitātes toreizējo Svešvalodu fakultāti, ilgus gadus strādājis žurnālistikā, daudz darbojies mākslas un citu kultūras norišu kritikā.

Apjoms 496 lpp. "Neputna" cena 24 eiro. Atbalsta Dina un Jānis Zuzāni. Grāmatas māksliniece – Ineta Berkmane. Grāmatu var iegādāties “Neputna” galerijā Tērbatas ielā 49/51, www.neputns.lv un labākajās Latvijas grāmatnīcās.

© www.tvnet.lv
Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.