Latvijas dārgākā pastmarka

2018-03-16 10:58:29
Birkas: padomi, latvijas pasts, Latvija

Lapa: Latvijas Pasta jaunumi


Latvijas kolekcijas lielākais dārgums ir pastmarka, kura veltīta pirmajai filatēlijas izstādei, kas notika Maskavā, un tā ir izdota tikai 500 eksemplāros."Latvijas pasta" Vērtszīmju un filatēlijas departamenta direktors Edmunds Bebrišs stāsta, ka šai pastmarkai ir ļoti maza tirāža un šobrīd tās vērtība izsolēs pārsniedz 20 000 eiro.

Latvijas dārgākā pastmarka

Viņš gan norāda, ka katras pastmarkas cena ir subjektīva, jo ir katalogi, kas veidojas pēc pieredzes un iepriekšējām izsoļu cenām, bet īsta cena pastmarkai redzama tikai tad, kad tā atkal tiek izlikta izsolē. Taujāts, kur mūsdienās notiek tirdzniecība ar vērtīgākajām pastmarkām, Bebrišs stāsta, ka pamatā tas ir "Ebay", kur tirgojas "parastie" kolekcionāri, bet dārgās, īpašās markas galvenokārt tiekot pārdotas izsolēs – izsoļu namos, vai starptautiskās izsolēs. Arī Rīgā ir vieta, kur katru mēnesi dodas filatēlisti – katra mēneša otrajā svētdienā kolekcionāri pulcējoties Rīgā, 6. vidusskolas telpās. "Esmu pārliecināts, ka pelņa ar pastmarkām ir arī Latvijā, bet visi tie, kas nopietni nodarbojas ar filatēliju, cenšas savu hobiju un biznesu turēt slepenībā, jo ir daudz gadījumu, kad kolekcionāri tiek aplaupīti, tāpēc neviens neaizraujas ar savu dārgumu reklamēšanu, un tie ir noslēpti, un labākajā gadījumā to zina tikai īpašnieks un varbūt vēl kāds cilvēks," skaidro Bebrišs.

 

Citas Latvijas kolekcijā esošās pastmarkas vairs nav tik vērtīgās. Daudzu cena ir tuvu 1000 eiro. Pamatā to vērtību nosaka tirāžas jautājums, piemēram, šīs pastmarkas vērtība ierobežotās tirāžas dēļ ir ap 500 eiro. Savukārt šīs, Latvijas brīvvalsts laikā izdotās, pastmarkas vērtība šobrīd tiek lēsta ap 700 eiro. Bebrišs stāsta, ka padomju laikā pastmarku tirāžas bija mērāma desmitos miljonu, savukārt Latvijā tirāža bijusi ap trīs miljoniem. Šobrīd "Latvijas pasta" izdoto pastmarku tirāža esot līdz 1,5 miljoniem. Taujāts par to, kā tiek izvēlēts pastmarkas nomināls, viņš skaidro, ka diezgan vienkārši, jo ir pasta sūtīšanas tarifi. "Mums ir standarta nomināli. Ja noliktavā izbeidzas 50 centi, tiek drukātas 50 centu vērtas pastmarkas. Pastmarkas cenai nav nekāda sakara ar zīmējumu." Viņš arī noraida mītu, ka apzīmogota un nosūtīta marka pazaudē vērtību. Kā pasta apmaksas zīme tā ir nevērtīga, to vairs nevar izmantot pasta sūtījumiem, bet kolekcionārā vērtība tai ir vēl lielāka. Ja tā ir zīmogota, tad tās vērtība būšot lielāka, ja tā būs uz aploksnes. Vērtība aug vēl vairāk, jo tādā gadījumā redzams zīmogs, ceļojuma vēsture utt. © pasts.lvKomentāri

#1 miervaldis

2021-07-16 11:02:36 : Labdien.Gribu zināt ,cik šodien maksā 1964 gada Tokio olimpiādes oastmarkas. Paldies.


Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.