Latvijas putnu sērijas pastmarkas šogad ar 2023.gada putnu lakstīgalu un dziedātājputnu – dzeguzi

2023-06-19 11:10:46
Birkas: putni, pastmarkas

Lapa: Latvijas Pasta jaunumi


Latvijas Pasts 2023.gada 22.jūnijā izdod divas jaunas pastmarkas, papildinot vienu no vispopulārākajām pastmarku sērijām – Latvijas putni. Uz vienas no pastmarkām attēlots Latvijas Ornitoloģijas biedrības izvēlētais 2023.gada putns lakstīgala, bet uz otras pastmarkas redzams dziedātājputns – dzeguze. Jaunās pastmarkas sākotnēji varēs iegādāties lielāko pilsētu pasta nodaļās, kā arī Latvijas Pasta e-veikalā https://veikals.pasts.lv/. Pastmarkas pirmās dienas zīmogošana paredzēta 2023.gada 22.jūnijā Rīgas 10.pasta nodaļā Elizabetes ielā 41/43, Rīgā, no plkst.9 līdz 18.

 


Pastmarka, uz kuras attēlota lakstīgala, izdota 50 000 eksemplāru tirāžā. Tās nominālvērtība ir € 1,65, kas atbilst vēstuļu korespondences apmaksai svara kategorijā līdz 20 gramu Latvijas teritorijā. Dzeguzei veltītās pastmarkas nominālvērtība ir € 1,97, un ar to var nosūtīt vēstuļu korespondenci svara kategorijā no 21 līdz 100 gramu Latvijas teritorijā, bet tirāža sasniedz 50 000 eksemplāru. Papildus pastmarkām izdotas arī divas aploksnes ar abu putnu attēliem, katra no tām – 500 eksemplāru tirāžā. Pastmarku un aplokšņu dizaina autors ir mākslinieks Ģirts Grīva.

Lakstīgala (Luscinia luscinia) ir 15 līdz 17 centimetrus garš, blāvi pelēkbrūns dziedātājputns, kurš ligzdo biezā, mitrā, ēnainā lapkoku mežā, bieži lazdu audzēs, krūmos un ūdens piekrastes krūmājā, arī biezos dārzos un parkos. Lakstīgala, kas ir tālais gājputns, no ziemošanas vietām Āfrikā vidēji atlido 30.aprīlī, līdz ar to visbiežāk putna balsi var klausīties maijā un jūnijā, lielākoties naktīs, lai arī pastāv iespēja lakstīgalu dzirdēt dienas laikā. Latvijas Ornitoloģijas biedrība lakstīgalu atzinusi par 2023.gada putnu, mudinot iedzīvotājus mācīties atpazīt putnus ne tikai pēc izskata, bet arī pēc dziesmām. Turklāt lakstīgala ir uzskatāma arī par ukraiņu iemīļotu dabas simbolu, kuram ir būtiska vieta šīs tautas kultūrvēsturiskajā identitātē.

Dzeguze (Cuvulus canorus) ir vidēja lieluma putns ar smailiem spārniem un garu asti. Mugurpuse un rīkle zilpelēka, apakšpuse gaiša ar pelēkām šķērssvītrām. Mātītēm sastopamas divas krāsu formas: viena – tikai mazliet brūnganāka par tēviņu, otra – ar rūsganbrūnu, tumši šķērssvītrotu mugurpusi. Pārtiek galvenokārt no kukaiņiem un to kāpuriem, tostarp matainajiem tauriņu kāpuriem, ko citi putni parasti neēd. Dzeguze Latvijā ir bieži sastopama ligzdojoša suga. Tā ir gājputns un Latvijā uzturas no aprīļa līdz septembrim. Ziemu dzeguze pavada Āfrikā, uz dienvidiem no Sahāras. Dzeguze apdzīvo dažādus mežus, arī parkus, kapsētas un dārzus.

Pastmarku sērija Latvijas putni tiek izdota kopš 2010.gada, un tā regulāri tiek papildināta ar divām jaunām pastmarkām vienlaikus. Visas Putnu sērijā izdotās pastmarkas var aplūkot šeit.

© www.pasts.lv

Līdzīgie raksti:
Komentāru var atstāt gan kā viesis, gan kā reģistrēts lietotājs:
  • Ja vēlies ierakstīt ziņu kā viesis, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese un segvārds.
  • Ja vēlies atstāt ziņu kā reģistrēts lietotājs, ir nepieciešama derīga e-pasta adrese, parole un segvārds.